logo

URLOPY DLA RODZICÓW

 

Z jakich urlopów mogą korzystać rodzice?

 
Pracujący rodzice w ramach opieki na dzieckiem mogą skorzystać z czterech przewidzianych ustawą form urlopu. Są to:

  1. podstawowy urlop macierzyński – 20 tygodni od dnia porodu. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest wyłącznie dla matki. Pozostałe 6 tygodni rodzice mogą podzielić między sobą. Wniosek o urlop macierzyński należy złożyć co najmniej 14 dni przed przewidzianą datą porodu.
  2. dodatkowy urlop macierzyński – 6 tygodni, z których może skorzystać zarówno mama, jak i ojciec dziecka.
  3. [newsletter_lock]

  4. urlop rodzicielski – 26 tygodni. Cały okres urlopu można podzielić na trzy części, z których na przemian może skorzystać zarówno tata, jak i mama dziecka (np. 10 tygodni – mama, 10 tygodni tata i 6 tygodni znó w mama).
  5. bezpłatny urlop wychowawczy – do 36 miesięcy. Każdy pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego na opiekę nad dzieckiem. Urlop wychowawczy może trwać do trzech lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko pięciu lat. Może być wykorzystany przez rodziców w 5 częściach.

 

Uwaga! Mama może również przed porodem wykorzystać urlop macierzyński. Nie może to być jednak więcej niż 6 tygodni. W takim wypadku po narodzinach dziecka przysługuje jej już tylko 14 tygodni urlopu.
 

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

 
Wniosek trzeba przedstawić pracodawcy co najmniej 14 dni po porodzie. Jeśli jedynie mama będzie korzystała z urlopu macierzyńskiego, należy zaznaczyć, że ojciec zrzeka się tego uprawnienia. Podstawowy 20-tygodniowy urlop macierzyński jest obowiązkowy – nie można z niego zrezygnować. Jeżeli trudno na samym początku ustalić długość urlopu, wtedy można skorzystać z gwarantowanych 20 tygodni, a potem wydłużyć ten czas. Wniosek o wydłużenie urlopu należy złożyć u pracodawcy najpóźniej na 14 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Trzeba pamiętać o pilnowaniu terminów, aby urlop nie przepadł.
[/newsletter_lock]
 

Kto może pobierać zasiłek w czasie urlopu dla rodziców?

 
Zasiłek przysługuje wszystkim matkom, które w momencie porodu miały opłaconą składkę chorobową. Do tej grupy zalicza się także kobiety zatrudnione na umowę zlecenie (pod warunkiem, że same opłacają składkę chorobową) oraz te prowadzące własne firmy.

Rodzice mogą sami zdecydować, w jakiej wysokości chcą dostawać zasiłek. Mają 3 możliwości:
[newsletter_lock]

  1. 100% zasiłku przez pierwsze pół roku, a 60% przez kolejne pół;
  2. 80% zasiłku pobieranego przez cały rok;
  3. 100% zasiłku, jeśli matka decyduje się wyłącznie na urlop macierzyński (podstawowy i dodatkowy) bez urlopu rodzicielskiego.

[/newsletter_lock]